hacking-ks
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


hacking-ks
 
ForumForum  PortalliPortalli  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Kompjuter qe perkthen lehjet e qenit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kosova123
Admin
Admin
Kosova123

Numri i postimeve : 52
Join date : 13/07/2009
Age : 30
Location : Prishtina

Kompjuter qe perkthen lehjet e qenit Empty
MesazhTitulli: Kompjuter qe perkthen lehjet e qenit   Kompjuter qe perkthen lehjet e qenit Icon_minitimeWed Aug 19, 2009 3:23 pm

BUDAPEST - Shkencetaret hungareze jane duke punuar ne nje program kompjuterik per t’iu mundesuar njerezve te kuptojne lehjet e qenve. Thuhet se softueri do t’i zbuloje nuancat e lehjeve te qenve, derdellitjet dhe hungerimat e tyre. Pasi t’i kete analizuar 6.000 lehje, softueri ka per qellim te percaktoje se, kur qeni ka pare nje top, kur perleshet, luan, takon nje te huaj, apo kur te deshiron te shetitet. Madje shkencetaret pranojne se teknologjia po ju shkon me mire me ta sesa me njerezit.

Derisa kompjuteri ka njohur ne menyre korrekte gjendjen emocionale te 43% te qenve, me njerezit eshte arritur veten ne 40%. Csaba Molnar, nga Eotvos University ne Budapest, ka deklaruar per BBC-ne se "do te thosha se kemi deshmuar qe ka ndryshime shume te fuqishme kontekstuale ne mes te lehjeve, por na duhet edhe nje pune e madhe, te percaktojme se cilat gjendje emocionale dhe cilat karakteristika i perkasin cilit lloj", - ka perfunduar Molnar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.forumikosovar1.albanianforum.net
 
Kompjuter qe perkthen lehjet e qenit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
hacking-ks :: Hacking boxi :: Teknologji & zbulime shkencore-
Kėrce tek: