hacking-ks
 
ForumForum  PortalliPortalli  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 fabula .....

Shko poshtė 
AutoriMesazh
h a n i s
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 87
Join date : 02/05/2008
Age : 25
Location : Milan

MesazhTitulli: fabula .....   Fri May 02, 2008 12:00 pm

Kitaristi

Nje kitarist i paafte kendonte ne nje shtepi te suvatuar e meqe zeri i tij jehonte, mendoi se kishte ze shume te bukur. Keshtu qe, e pa te arsyeshme te shkonte ne teater.
Sapo doli ne skene e nisi te kendonte me nje ze jashtzakonisht te keq, spektatoret e nxorren jashte, duke e gjuajtur me gure.

** Keshtu ndodh edhe me disa gojetare, qe ne shkolla duken se dicka jane, po kur dalin para qytetareve, nuk jane te afte per asgje
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.google.com
h a n i s
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 87
Join date : 02/05/2008
Age : 25
Location : Milan

MesazhTitulli: Re: fabula .....   Fri May 02, 2008 12:01 pm

Zeusi dhe Dhelpra

Zeusi u habit me zgjuarsine dhe shkathtesine e dhelpres, prandaj e beri mbretereshe te kafsheve.
Po meqe donte te dinte nese se bashku me fatin e saj, ndryshonte edhe shpirtvogelsia, ndersa po e bartnin ne fronin mbreteror, leshoi para saj nje brumbull.
Duke pare brumbullin tek fluturonte mbi koken e saj, dhelpra nuk i beri dot balle tundimit dhe, kur nuk duhej, u hodh, duke u munduar ta kapte.
Zeusi u nxeh dhe e rriktheu ne gjendjen e meparshme.

* FABULA tregon se njerezit pavlere NUK e ndryhsojne karakterin, edhe kur u jipet nje mundesi e shkelqyer.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.google.com
h a n i s
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 87
Join date : 02/05/2008
Age : 25
Location : Milan

MesazhTitulli: Re: fabula .....   Fri May 02, 2008 12:01 pm

Neperka dhe gjarperi i ujit

Nje neperke shkoi ne nje burrim per te pire uje, por gjarperi i ujit e pengoi me zemerim, duke i thene se nuk i mjaftonte vendi qe kishte, po vinte edhe ne shtepine e tij.
E meqe grindja arriti kulmin, rrane ne nje mendje, qe te ndesheshin midis tyre dhe fituesit t'i takonte edhe uji, edhe vendi.
Se fundi, caktuan kohen dhe vendin e dyluftimit.
Nga urrejtja qe kishin per gjarperin e ujit, bretkosat shkuan tek neperka dhe i dhane zemer, duke i premtuar se do te luftonin ne krahe te saj. Filloi beteja e neperka luftonte me gjarperin e ujit, ndersa bretkosat, meqe nuk mund te benin asgje me shume, ia dhane nje kuak-kuak me tere fuqine e tyre.
Kur fitoi, neperka i qortoi se, megjithqe i kishin premtuarte merrnin pjese ne beteje, jo vetem qe nuk e ndihmuan, po kendonin pa prere se largu.
Atehere ato i thane:

- Po duhet te dishe se bashkepunimi yne nuk u arrit e duar, por me zė.

* FABULA tregon se aty ku duhen duar, ndihma me fjale s'ka asnje vlere!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.google.com
h a n i s
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 87
Join date : 02/05/2008
Age : 25
Location : Milan

MesazhTitulli: Re: fabula .....   Fri May 02, 2008 12:01 pm

Bletėritėsi

Dikush hyri ne nje bletore, kur nuk ishte i zoti dhe vodhi mjalte e dyll. PAsi u kthye bleterritesi dhe i pa kosheret bosh, ndenji ne nje ane dhe po vrojtonte me kujdes.

Bletet qe po ktheheshin nga kullota e pane dhe iu leshuan per ta thumbuar. Atehere ai tha:

- Kafshe te pacipa, ate qe iu vodhi e late pa ndeshkuar dhe po me ndeshkoni mua, qe perkujdesem per ju.

* Kjo ndodh edhe me disa njerez, qe, per shkak te mosnjohjes, nuk mbrohen nga armiqte, po iu largohen miqve, duke i gjykuar keta te fundit si mashtrues
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.google.com
h a n i s
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 87
Join date : 02/05/2008
Age : 25
Location : Milan

MesazhTitulli: Re: fabula .....   Fri May 02, 2008 12:01 pm

Plaku dhe vdekja

Njehere, nje plak preu nje barre me dru, i ngarkoi dhe mori nje rruge te gjate. I lodhur nga rruga, uli ngarkesen pertoke dhe i foli vdekjes. Vdekja erdhi sa hap e mbyll syte dhe e pyeti se perse e thirri:

- Te me ngreshe barren e druve- i tha ai.

* Fabula tregon se cdo njeri e do jeten e tij, edhe kur eshte ne fatkeqesi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.google.com
h a n i s
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 87
Join date : 02/05/2008
Age : 25
Location : Milan

MesazhTitulli: Re: fabula .....   Fri May 02, 2008 12:01 pm

Gruaja dhe pula

Nje grua e ve kishte nje pule, qe i pillte cdo dite. Mendoi se po t'i shtonte ushqimin, pula do t'i pillte dy here ne dite. Dhe kshtu beri. Por pula u trash aq shume, sa nuk mund te pillte as edhe njehere te vetme.

- Fabula tregon se shume njerez, qe nga pangopesia kerkojne me shume, humbasin edhe ate qe kane.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.google.com
h a n i s
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 87
Join date : 02/05/2008
Age : 25
Location : Milan

MesazhTitulli: Re: fabula .....   Fri May 02, 2008 12:02 pm

Peshkataret

Disa peshkatare dolen per peshkim, po pasi u munduan nje kohe te gjate, nuk zune gje. Prandaj po rinin ne varke te merzitur. Ate cast, nje peshk i madh grabitqar, qe notonte me shpejtesi, u hodh gabimisht ne mes te varkes. Peshkataret e zune, e shpune ne qytet dhe e shiten.

Domethenia e kesaj fabule eshte: Shpesh here, atyre qe nuk u ndihmon mjeshteria, iu sjell gezim fati
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.google.com
h a n i s
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 87
Join date : 02/05/2008
Age : 25
Location : Milan

MesazhTitulli: Re: fabula .....   Fri May 02, 2008 12:02 pm

Shqiponja, sorra dhe bariu

Nje shqiponje shigjetoi me vrull nga nje shkemb i larte dhe rembeu nje qengj. Nje sorre qe e pa, plasi nga zilia dhe deshi te bente edhe ajo te njejten gje. U ul me zhurme dhe qendroi mbi nje dash. Po iu pleksėn thonjte ne leshin e dashit, e nuk mundi te ngrihej. Rrahu ajrin me krahe me force, sa e pikasi bariu, i cili i shkoi prane, e zuri dhe i preu ca pende. Ne mbremje e mori me vete dhe ua shpuri femijeve.
Kur ata e pyeten se c'lloj zogu ishte ky, ai iu pergjigj:
- Eshte nje sorre, qe e mban veten per shqiponje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.google.com
h a n i s
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 87
Join date : 02/05/2008
Age : 25
Location : Milan

MesazhTitulli: Re: fabula .....   Fri May 02, 2008 12:02 pm

Dhelpra me bark te fryre

Nje dhelper e urritur, qe gjeti ne nje zgavėr lisi buke e mish, lene aty nga ndonje bari, hyri me shpejtesi brenda dhe i perlau. Por iu fry barku aq shume sa nuk mundi te dale dot prej andejdhe vuri kujen. Nje dhelper tjeter, qe e solli rruga ne ato ane, e pyeti se c'po ndodhte, dhe kur e mesoi, i tha:
- Tani duhet te rrish aty brenda, derisa te behesh aq sa ishe kur hyre.Keshtu do te dalish fare lehte.

Domethenia: Vetem koha i zgjidh problemet e veshtira
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.google.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: fabula .....   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
fabula .....
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
hacking-ks :: Argėtim ne hacking-ks.. :: Kultura Shqiptare-
Kėrce tek: