hacking-ks
 
ForumForum  PortalliPortalli  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Lėshimi nė Gmail u hap dyert spamerėve

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Lėshimi nė Gmail u hap dyert spamerėve   Tue May 13, 2008 6:53 pm


Gmail ka njė lėshim serioz tė sigurisė i cili u mundėson spamerėve tė kalojnė kufizimet e sigurisė dhe tė dėrgojnė mijėra porosi e-maili nė adresa tė ndryshme.
Lėshimin e ka zbuluar INSERT (Information Security Research Team), njė grup ekspertėsh nga universiteti pėr marrėdhėnie me publikun nė Mayaguez dhe universiteti shtetėror Cear nė Brazil.

Sipas raportit tė tyre, lėshimi gjendet nė mėnyrėn sesi Gmail pėrcjellė (anglisht - forward) porositė, dhe u mundėson spamerėve tė kalojnė kufizimin prej 500 adresave sa janė tė mundshme qė pėrnjėherė tė dėrgohen nga Gmail. Google ende nuk ka komentuar tė gjeturat e tyre.

Lėshimet e kėtilla janė njė problem i madh kur merret parasysh se Gmail ėshtė njė nga shėrbimet mė tė popullarizuara pėr dėrgimin dhe pranimin e postės elektronikė nė botė dhe si tė tillė ėshtė vėshtirė ėshtė ta futėsh nė listėn e zezė (anglisht - blacklist) dhe nė kėtė mėnyrė tė ndalojnė spamerėt tė dėrgojnė porosi tė padėshirueshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Lėshimi nė Gmail u hap dyert spamerėve
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
hacking-ks :: Hacking boxi :: Teknologji & zbulime shkencore-
Kėrce tek: