hacking-ks
 
ForumForum  PortalliPortalli  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Trojanėt pėrhapen me tė madhe

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Trojanėt pėrhapen me tė madhe   Fri May 09, 2008 1:57 pm
Sipas raportit mė tė fundit tė Microsoftit pėr gjendjen e sigurisė kompjuterike, lėshimet e ndryshme tė sigurisė, softveri malinj dhe sulmet e hackerėve lidhen pėr vetėm 13 pėr qind tė tė gjitha incidenteve tė raportuara nė gjysmėn e dytė tė vitit tė kaluar, derisa 57 pėr qind e tyre kishte tė bėjė me pajisje tė humbura apo tė vjedhura, si laptopėt, etj. Sa i pėrket softverit malinj, ėshtė shėnuar njė rritje e 300 pėr qindtė e numrit tė trojanėve downloaderė dhe dropperė. Shembull i njė trojani dropper ėshtė Win32/Nuwar, i cili quhet ndryshe edhe Storm Worm, ndėrsa pėrhapet me postė elektronike nėpėrmjet porosive me tė cilat nxit pranuesit qė tė vizitojnė njė faqe interneti malinje prej nga, nėse vizitohet, edhe instalohet duke hapur kėshtu "derėn e pasme" pėr qasje tė paautorizuar nė kompjuterin e shfrytėzuesit. Krimbi azhurohet vazhdimisht pėr tė vėshtirėsuar zbulimin e tij, dhe deri mė tani janė shėnuar mė shumė se gjysmė milioni infektime anembanė botės.

Njė tjetėr lloj gjithnjė mė i popullarizuar sulmeve ėshtė mashtrimi i shfrytėzuesve tė kompjuterėve pėr tė vlerė softver tė rremė sigurie nga kompanitė ilegale tė cilat vetėm marrin para nga shfrytėzuesit dhe i stėrshesin pastaj tė dhėnat e tyre tė kartelave kredituese. Sulmuesit tentojnė tė fitojnė vėmendjen e shfrytėzuesve pėrmes reklamave nė tė cilat pohohet se kompjuteri i tyre ėshtė i lėndueshėm sa u pėrket sulmeve tė sigurisė, dhe ofrojnė "zgjidhjet" e tyre pėr eliminin e kėrcėnimeve tė sigurisė. Sulmuesit potencialė poashtu gjithnjė e mė shpej provojnė tė fusin kodin malinj nė reklamat tė cilat distribuohen nėpėrmjet rrjeteve reklamuese nė Internet, duke arritur kėshtu tė depėrtojnė edhe deri tek webfaqet me reputacion tė lartė.

www.microsoft.com
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Trojanėt pėrhapen me tė madhe
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
hacking-ks :: Hacking boxi :: Teknologji & zbulime shkencore-
Kėrce tek: