hacking-ks
 
ForumForum  PortalliPortalli  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Hasta la Vista

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BeraTy
Super moderator
Super moderator
avatar

Numri i postimeve : 215
Join date : 02/05/2008
Age : 24
Location : Man utd

MesazhTitulli: Hasta la Vista   Sun May 04, 2008 1:21 pm

Petro Marko eshte nje nder shkrimtaret e mi te preferuar.
Dhe Vepra e tij Hasta la Vista eshte njera nder te cilat me
pelqen me shume.Hasta la Vista

Ėshtė romani i parė i autorit dhe mė i rėndėsishmi pėr kohėn, kur e shkroi,
si nė rrafshin artistik ashtu dhe nė atė tematik. Rėndėsia e tij qėndron
vecanėrisht, se lajmėroi kthesėn nė rrjedhat historike tė romanit shqiptar.
Romani sjell rrėfimin e luftės nė Spanjė, ku kryesisht veprojnė personazhe
nga mesi i vullnetarėve shqiptarė dhe ndėrkombėtarė. Nė tė rrėfehen betejat
e shumta gjatė viteve tė kaluara nė front, tė cilat pėrshkruhen me njė gjuhė
tė gjallė dhe tė papėrsėritur. Krahas ngjarjeve pėr rrjedhat e luftės, rrėfehet
dhe linja e dashurisė ndėrmjet luftėtarit shqiptar Gori dhe infermieres spanjolle
Anita. Ngjarja, pra, nė romanin "Hasta la vista" rrjedh nė dy binarė: rrėfimi pėr
luftėn dhe rrėfimi pėr dashurinė. Nė rrėfimin e parė, shkrimtari e kuadron luftėn
mes republikanėve qė u vijnė nė ndihmė vullnetarė nga mbarė bota dhe,
monarkistėve tė ndihmuar nga fuqitė fashiste evropiane. Nė rrethin e tė parėve
janė dhe vullnetarėt shqiptarė qė sė bashku me tė tjerėt luftonin fashizmin, qė,
gjatė luftės nė Spanjė (gjysma e dytė e viteve '30) ishte forcuar dhe paralajmėronte
Luftėn e Dytė Botėrore.Anė e fuqishme e rrėfimit pėr luftėn ėshtė ndėrtimi i
personazheve, shpalimi i karaktereve, i psikologjisė dhe i filozofisė sė tyre.
Numri mė i madh i personazheve ėshtė nga radhėt e vullnetarėve shqiptarė, nė
mesin e tė cilėve ishin personalitete tė shquara tė kohės si Skėnder Luarasi, Asim
Vokshi, Mehmet Shehu, Xhemal Kada, vetė Petro Marko etj. Kėta dhe personazhet
e sajuara pėrmes imagjinatės, autori do t'i sprovojė nė rrethanat e luftės. Dhe njė
sprovė do tė jetė e rreptė: tė ballafaquar shpesh sy mė sy me vdekjen, ata hapen
plotėsisht para tė tjerėve, pa mundur tė fshehin asgjė. Dhe pikėrisht nė kėtė faqe tė
artit tė vet tregimtar, Petro Marko do ta bėjė shmangien e parė nga shablloni i
doktrinės zyrtare: edhe pse grupi i vullnetarėve tė luftės mendohej tė ishte pjesė e
mė tė zgjedhurve tė mjedisit dhe tė kohės shqiptare, tė vėnė pėrballė rrezikut tė
vdekjes, jo tė gjithė do ta pėrballojnė atė njėsoj. Nė mesin e tyre, prandaj, do tė
vėrehet ndonjė luhatje qė, nėn presionin e frikės, do tė manifestohet si ikje, si fshehje,
si dezertim. Pra, Petro Markoja, edhe brenda rrethit tė personazheve tė zgjedhura
pėr kauzėn pozitive mbarėnjerėzore, do tė dallojė dobėsi, cene dhe anė tė shėmtuara
mes tyre.Nė linjėn e dytė, nė rrėfimin e dashurisė mes Gorit dhe Anitės, autori arrin
efekte nga mė tė shėnuarat nė artikulimin artistik. Dashuria mes tyre, nė kėtė rast,
ėshtė vendosur nė njė kontekst ngjarjesh tė veēanta, tė jashtėzakonshme. Lufta jepet
e pranishme kudo e nė ēdo ēast, si shpėrthim gjylesh topi apo granate, aty rrotull e
nėpėr kėmbė, e parashikueshme dhe e paparashikueshme njėherazi, ėshtė pikėrisht
ajo qė pėrcakton rrjedhėn e ngjarjeve tė ditės, tė ēastit. Nė kuadėr tė kėsaj vetėdijeje
dhe nėnvetėdijeje lindja e dashurisė mes Gorit luftėtar dhe Anitės infermiere, do tė ketė
njė tjetėr shije, tjetėr intensitet dhe forcė emozionale Anita, gjimnazistja e bukur
spanjolle, nė rolin e infermieres, nė njė kamp tė improvizuar qė vlon nga rrėmuja e
luftės dhe lodhja pėr t'u ndihmuar tė plagosurve nga fronti, befasisht do tė ndeshė
shikimin e njė tė plagosuri tė ri. Ky luftėtar rreth tė njėzetave, kaēurrel e me njė
bukuri apolonike, prej nga tė ketė ardhur vallė pėr tė luftuar, pėr tė vdekur nė Spanjė,
pėr Spanjėn? Kėshtu e pėrjeton Anita takimin e parė me ata sy, duke e pėrfytyruar
Gorin, si njė krijesė jashtėtokėsore, mitologjike. Dashuria midis tyre, e ngjizur dhe e
ndezur nė kėto rrethana do tė jetė po ashtu, e pėrmasave tė jashtėzakonshme.
Edhe kjo ishte e veēanta qė sillte Petro Marko nė temėn e dashurisė nė romanin
shqiptar tė asaj kohe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.shkoshiko.net
BeraTy
Super moderator
Super moderator
avatar

Numri i postimeve : 215
Join date : 02/05/2008
Age : 24
Location : Man utd

MesazhTitulli: Re: Hasta la Vista   Sun May 04, 2008 1:22 pm

a edhe nje fragment i ketij libri,perkatesisht me i dashuri:
Takimi i Gorit me AnitenHasta la Vista (fragment)

TAKIMI I GORIT ME ANITĖN:

Aeroplani ra mbi ullinjtė. I digjeshin krahėt. Tė tjerėt u larguan, se pothuaj
gjithė vagonat u bėnė shkrumb e hi. Njė tėrkuzė e gjatė vagonash ishin
katandisur skelete hekuri nė zjarr. Disa ishin tė pėrmbysura dhe akoma
lėshonin zjarr e tym.Ata qė duallėn nga aeroplani, kėrkuan tė shpėtonin,
po u zunė. Ishin tre hitierianė tė divizionit "Kondor" dhe njė frankist.
Garibaldinėt i zunė, i lidhėn dhe i shikonin me zemėrim.
-E ēmi mbani gjallė, -thirri dikush. - Hidhini n'atė zjarr qė ndezėn vetė! Brigantėt!
Njė tjetėr u afrua dhe nxori revolen t'i vriste, po dora e tij u ndal nga Ramizi.
Kėta janė robėr lufte! Do tė dėrgohen te shokėt e tyre! Mos i ngini! Po i ngau njeri...
Fjalėn e Ramizit e preu Alvarezi.
- I ēarmatosni mirė dhe i shpini nė shtabin e brigadės, aty pas ullinjve. ju tė tjerėt
ndihmoni shokėt!...
- Ē'mė rrini kėshtu sikur shikoni ndonjė Sfaqje!
- Plumbin qenve! Plumbin - u dėgjua pėrsėri nga mesi i ushtarėve.
- Dėgjoni thirri me zė tė prerė komisari Alvarez - po i ngau njeri, plumbin ka.
Shpejt, sikush nė kompaninė e tij...
Kishte nga ata kurreshtarė qė deshėn tė shikonin ē'fytyrė kishin bishat qė
bombardonin ditė e natė Spanjėn republikane. S'lanė shtėpi e fshat, stacion e qytet
pa bėrė shkrumb e hi. Mirė! Ata sipas ligjeve tė luftės sė tyre tė padrejtė, mund t'i
sulmonin trenat e luftės e t'i shkatėrronin siē bėnė tani! Po kush i lajmėroi? Kush e
dėrgoi lajmin se ky tren ishte i brigadės sė 12-tė? Eh, luftė o luftė!
- Mor po kėta qėnkan simpatikė! - tha njeri. -janė tė rinj. Pa shikoi! Flokėverdhė,
bukuroshė! Pa shiko frankistin! Njė moreno, tėrheqės pėr vajzat, qė ē'ke me tė...
- Derrat! - thirri njė tjetėr.
- Qėnt e qėnit! - ia priti njė tjetėr.
- Tė katėr robėrit, shkonin kryelartė. Bile ndezėn dhe cigaren. Flisnin midis tyre...
dhe siē dukej, atė qė ato po bėnin, e bėnin pėr Fuhrerin qė i kish verbuar dhe ndėrsyer..
Kush e di! Pa tjetėr do tė vinin nė vete ndonjė ditė, po tė shpėtonin nga ky zjarr qė
ndezėn ata me urdhėrin e perėndisė sė tyre.
Agimi, si nga hera, vazhdonte tė derdhte dritėn e argjendė nga lindja ku shtrihej deti
Mesdhe. Pastaj njė valė resh tė kuqe u dalluan nė horizontin e hapur! Eh, ē'agim! Sa
keq pėr Gorin qė s'e pa kėtė agim! I kishin folur pėr agimet e kuqėrreme tė Spanjės
sė bukur. Po ja qė s'pati fat ta shikonte kėtė agim vjeshte. Ish i shtrirė, aty rrėzė njė
ulliri, i rrethuar nga shokėt. Asimi nuk fliste. Prisnin doktorin, qė mjekonte ata qė ishin
tė plagosur mė rėndė.Kush e di sa shokė tė rinj si Gori, qė kapėrcyen kufi e dete, pėr
tė ardhur gjer kėtu, u vranė tani, pa ja shkrepur asnjėherė, pa shfryrė asnjė herė
zemėrimin dhe urrejtjen e tyre kundėr fashizmit!
-Ka patur dhe mė keq, - mendonte Asimi. - Ka patur shokė qė u vranė pa shkelur
fare nė tokėn spanjolle. Bllokada e turpshme dhe barbare e kapitalit internacional
me fashizmin si xhandar, kush e di sa e sa shokė ka vrarė nė det e nė stere...
Gori geli sytė! Herėn e parė nuk mundi tė pėrmblidhej e tė kuptonte se ku ish. Po kur
pa pranė fytyrat e dashura tė Asimit e tė Xhemalit, tė Ramizit e tė Dragushit, tė Fatosit
e tė Arxhelit e tė shumė garibaldinėve tė tjerė, e kuptoi se po i linte pėrjetė. Mbylli
prapė sytė dhe lotėt i rodhėn pa dashur.
Nė kėto ēaste tė mallėngjyera, Vjen xha Kola, i cili, sa dėgjoi plasjet e para, kish
kėcyer pėrjashta dhe kish marė frymė tutje kanalit. Ishte mbledhur kruspull nė njė
guvė ulliri, kishte mbyllur sytė dhe qėndroi aty gjersa pushoi zjarri dhe rrėmuja. Kur
ra agimi, atėherė u kujtua pėr armėt dhe sidomos pėr ēantėn, ku mbante gjėra tė
vlefshme, siē thoshte ai, dhe nuk linte njeri t'ia prekte... Pėr kėtė i vinte plasja dhe
ish enduar shumė qė s'mori tė paktėn ēantėn e vogėl. "Po lėkura qėnka mė e dhėmbshur
se floriri!" - kur shikonte lemerinė qė ish bėrė.
- Ka vdekur njeri nga tanėt? - pyeti , kur pa shokėt rreth Gorit.
- Po ti ē'u bėre? - pyeti Ramizi. - Nga bridhje! Ne kujtuam se... re dėshmor!
- Mortja nuk merr. shtoi Xhemali.
Ra buria! Tė gjithė tė mblidheshin nė kompanitė e tyre.
Gori e dėgjoi. ēeli sytė dhe bėri tė ngrihej.
-Mos lėviz! - e porositi Ramizi, - ja tani vjen doktori. Dhe me tė vėrtetė erdhi doktori
me infermierėt. E zbuloi. I pa mirė kokėn, trupin e kėmbėt! I lidhi kryet, krahun dhe
tėrė gjoksin dhe porositi infermierėt ta shpinin n'ambulancėn qė u ngrit tej kanalit.
Komandanti i brigadės dhe komisari qė erdhėn aty, pyetėn doktorin dhe ky u tha se
s'ka rrezik - frakturė dhe tronditje.
-Shoku shqiptar! Kur tė shėrohesh tė presim nė brigadė, - i tha komisari, dhe e
pėrkėdheli duke i lėmuar flokėt. -ju garibaldinėt e Shqipėrisė, pėrshėndetuni me
shokun se po nisemi.
Gorin e vunė mbi vig. Ai nuk i ēelte sytė nga turpi se i ishin mbytur nė lotė.
-Gori! - i tha Asimi. - Ne po ndahemi, se brigada niset. Erdhi treni. Tė presim! - dhe
e puthi. E puthi dhe u largua, se njė nyje i u bė nė fyt.
Tė gjithė e pėrqafonin. Po Gori nuk i ēilte sytė tė shikonte shokėt, vėllezėrit pėr tė
cilėt krenohej jo vetėm ai, po krenoheshin tėrė shqiptarėt antifashistė. S'kishte fuqi
tė thoshte njė fjalė, vetėm njė fjalė: "Luftoni dhe pėr mua!" Kur nuk i dėgjoi mė, kur
ndjeu se infermierėt e kishin ngritur, ēeli sytė dhe pa se po e shpinin nė drejtim tė
kundėrt nga ai i shokėve qė duke u larguar, kthenin kokėn pas dhe i tundnin dorėn
duke e pėrshėndetur.
.................................................. ........
Fishkėllima e trenit ngrinte peshė mė tepėr zemrat e ndezura tė garibaldinėve, qė
lanė shumė tė vrarė dhe tė plagosur. Po kėnga gjėmoi.
Kėtej autoambulancat mbartnin tė plagosurit. Ata qė ishin me plagė tė rėnda i shtruan
aty pranė nė njė shtėpi fshatari, kurse Gorin e shtrinė nė njė shtrat tė autoambulancės.
Nė shtratin tjetėr ishte njė shok italian qė rrėnkonte thellė. Pranė Gorit rrinte njė
infermiere e re, e cila i lėmonte ballin. Gori mbylli sytė dhe s'dinte ē'tė mendonte.
I vinte turp... Ēahu dhč tė futem! Si? I shtrirė dhe i lidhur nė kėmbė, kurse brigada
shkoi nė Aragonė! Ēfat i keq! Po kjo vajzė! Sa e mirė! Sa e dashur!
Ajo i foli nė njė gjuhė qė Gori s'mori vesh. Pastaj i foli me gjuhėn e ėmbėl spanjolle.
Gori, qė dinte mirė italishten, e kuptonte spanjishten.
Befas maqina u ndal! Si njė britmė e vetme gjėmuan thirrjet e tė plagosurve. Dyert
pėrnjėherė u ēelėn dhe infermierėt rrėmbyen vigjėt me tė plagosur dhe vrapuan
nėn ullinjtė. Aeroplanėt fashistė fluturuan shumė ulėt. Gjėmimi i tyre bėnte tė dridhej
dhe dheu! Pėr pak ēaste toka u drodh dhe aty pranė nė Alkala de Ēis shtėllunga tymi
u ngritėn pėrpjetė si uji i detit nga plasja e bombave tė mėdha. Gori pa dritėn e tokės
spaniolle. Sa dritė ka qielli dhe deti i Spanjės! Kudo qė tė hidhje sytė shikoje pyje me
portokalle! Pyje me ullinj! Dhe ja, aty pranė, deti ish i shqetėsuar dhe era kafshonte
valėt duke zbardhur dhėmbėt si njė qen i egėrsuar. Infermierja, qė i rrinte Gorit mbi
kokė si njė pulė qė mbronte zogjtė e saj nga ndonjė skifter, Kristina, siē e quanin
infermieren suedeze, e ruante tė plagosurin nga aeroplanat.
- Janė shumė ēnjerėzorė! Edhe autoambulancat i sulmojnė! Sa herė na kanė mitraluar!
Doktori qė shoqėronte kollonėn vizitoi edhe Gorin. E gjeti mirė, mė tė qetė.
- Jemi fqinjė! - i tha.
- Nga jini ju? - e pyeti Gori.
- Jam bullgar! Dr. Klimgev! Ti je shqiptar, apo jo?
- Po! jam shqiptar!
- Aty nė spital, do tė gjesh dhe njė infermiere shqiptare. Ėshtė njė shoqe e mirė.
Nė rrugėn e bukur, qė pėrshkon bregun e detit Mesdhe, rrugė plot pemė dhe vreshta,
plot vila dhe fshatra tė bukura, tani pėrsėri nisėn tė lėviznin maqinat: kamionė me
ushtarė e me mall, vetura, autobuzė, motoēikleta, biēikleta qerre - ē'lėvizje e madhe
pėr nė Castellon de la Plana! Maqina tė mbuluara me giethe, me dega: si duken sė largu!
Si njė kopėsht lėvizės!
Shumė maqina ndalen dhe vizitojnė tė plagosurit. Edhe Gorin e vizitojnė, i buzėqeshin,
i urojnė shėndet. Dhe Gori u buzėqesh me zor, se ndjen dhembie tė madhe nė gjoks e
nė brinjėt dhe nė majė tė kokės. Ah, kjo erė e bendeve e mbyti fare! S'e duron dot!
Sikur infermiera tė mos ishte infermiere, po infermier, do tė thėrriste njė herė e
shumė herė: "Nėnė! Moj nėnė!", po kishte turp nga ata dy sy tė kaltėrt tė shoqes
suedeze qė e shikonin me atė ėmbėlsi qė e shikonte edhe qielli i Spanjės. Shtrėngonte
dhėmbėt dhe... ja para tij, pa dy sy, dy sy spanjollė, qė kurrė s'do t'i harronte.
Njė kolonel francez, burrė i shkuar nga mosha, me flokė tė drejtė e t'ergjėntė, me
mustaqe tė shkurtėra si furcė e fortė, me dhėmbė tė florinjtė, me beretėn baske bojėhiri,
u afrua dhe pyeti:
- Franse?
- Jo Shqiptar! - i tha infermiera -
- Shqiptar? Shqiptar?! Sans blague! (Fr.: Pa shaka: Vėrtet) Sa mirė! Trim shqiptar, e?
Si je, mon petit? (Fr.: biri im) Si je, mon petit? - dhe u afrua, i vuri dorėn nė ballė
dhe i tha diēka frėngjisht. E puthi me dashuri. Vajza qė e shoqėronte, e shikonte nė
thellėsitė e syve, sikur kėrkonte tė kridhej brėnda nė sytė jeshil tė Gorit, i cili ndjeu
njė diēka qė s'e kish ndjerė kurrė gjer ahere. Koloneli e pėrshėndeti, kapi vajzėn
nga krahu dhe u largua, kurse e reia, duke e shikuar akoma, po me atė mėnyrė tė
ēuditėshme, u kthye i pėrkėdheli flokėt, u ngritė duke e parė nė sy si i hutuar, sikur
deshi t'i thosh diēka... i hodhi njė degė ulliri qė mbante nė dorė dhe u largua duke
e hequr prej kolonelit dhe duke i thėnė Gorit:
- Hasta la vista! (Sp.: mirupafshim)
Gori lėvizi pakėz, e shikoi mė mirė, kur ajo largohej. Infermierja tha:
-Buena chiquita! Muy guapa! (Sp.: Vajzė e mirė! Shumė e bukur)
Gori s'foli gjersa e vunė prapė nė autoambulancė. Maqina ecte nė rrugėn e asfaltuar
drejt Murcias. Infermierja, me sjelljen e saj shumė tė dashur, nuk ia hoqi degėn e
ullirit. Gori si i truar e kish pyetur:
- Mua mė tha: "Hasta la vista?"
- Po! Tė tha me zemėr spanjolle "hasta la vista!" dhe tė uroj ta rishikosh. Tė fali dhe
kėtė degė ulliri.
------------------------------------------
Takimi i Gorit me Anitėn ėshtė nga pjesėt mė tė bukura tė romanit, i cili ėshtė aq i
ngarkuar me mundimet dhe dhimbjet njerėzore. Duket se dashuria bėn magjira,
ndihet nėnteksti i kėsaj ndjenje nė tėrė romanin. Vėshtrimi nė thellėsi tė syve tė
ushtarit shqiptar me infermieren spanjolle nėnvizon me forcė vetinė universale tė
kėsaj ndjenje, qė nuk pyet as pėr gjendje tė vėshtirė, as pėr kohė dhe aq mė tepėr
pėr kombėsi tė ndryshme. Dega e ullirit qė Anita ia dhuroi Gorit ėshtė simbol i fitores,
dhe i njė dashurie tė pėrjetshme. Me lidhjen e kėtij ēifti P.Marko solli nė letėrsinė
shqiptare ēiftet mė simpatikė dhe mė tė guximshėm tė tė dashuruarve. Dhe ideali i
njėjtė qė kanė kėta dy tė dashur jepet nė planin intim njerėzor dhe aspak si njė
propagandė e letėrsisė zyrtare tė kohės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.shkoshiko.net
 
Hasta la Vista
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
hacking-ks :: Argėtim ne hacking-ks.. :: Kultura Shqiptare-
Kėrce tek: