hacking-ks
 
ForumForum  PortalliPortalli  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Shqiptari dhe Vdekja - poezi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BeraTy
Super moderator
Super moderator
avatar

Numri i postimeve : 215
Join date : 02/05/2008
Age : 24
Location : Man utd

MesazhTitulli: Shqiptari dhe Vdekja - poezi   Sun May 04, 2008 1:15 pm

Shqiptari dhe Vdekja - poezi

--------------------------------------------------------------------------------

Shqiptari dhe Vdekja
Mbi vuajtje ngritet, mbi gjėmėn e mordjes,
dhe kur e pandeh tė vdekur pėrjetėsisht,
pa themjan tė priftit, pa lutje tė hoxhės
Ai ngritet nga hiri, qėndron vertikalisht.

Vetullngrysur, si bjeshka hijerėndė,
hedh dy hapa, pėrtej vdekjes shkon,
qivurin e hekurt e shkel me dy kėmbė,
Vallė ē'ironi, dhe Zotin e mohon!?

Kėshtu ndodh, me stinė e me vjet,
dhe askush s'e di, nga ē'inat ėshtė krijuar,
mbi kėtė botė tė pistė, nuk njeh autoritet,
njeh vetėm tė drejtėn, pėr t'u rebeluar.

I ashpėr, i rreptė, stoik si njė shkėmb,
me vdekjen pėrleshet, e mund, e pushton...
e mbėrthen nė fyt, e kafshon me dhėmb,
dhe pėrtej ligjeve tė natyrės, kalėron.

Larg e mė larg, shkon tutje, nuk ndalet,
pluhur ēojnė zinxhirėt, qė i tėrheqė zvarrė,
si njė zog i moēėm, tretet e ringjallet,
vdekjen e pėrqeshė, zhbėrjes i bėn ballė.

Mbi fatin e zi, qė ia pėrcaktoi Zoti,
shkel me hapa tė rėndė, me hapa plumb,
i nxirė nga betejat, nga flaka dhe baroti,
pluhurin e vdekjes, nga trupi e shkund.

Dhe kėshtu, me shekuj tė tėrė pėrsėritet,
Shqiptari dhe Vdekja, luftėn nuk e ndalin,
herė njėri bie poshtė, pastaj tjetri ngritet,
Vdekja thirret n'Zot, Shqiptari n'Idealin!!!
__________________
"Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote,
tė ikėsh nga ikja jote..."
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.shkoshiko.net
 
Shqiptari dhe Vdekja - poezi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
hacking-ks :: Argėtim ne hacking-ks.. :: Kultura Shqiptare-
Kėrce tek: