hacking-ks
 
ForumForum  PortalliPortalli  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Alfabeti dhe gjuha shqipe `

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Alfabeti dhe gjuha shqipe `   Fri May 02, 2008 8:34 pm

Alfabeti dhe gjuha shqipe `


Alfabeti shqip ka tridhjetė e gjashtė shkronja dhe nga to shtatė zanore: A, E, Ė, I, O, U, Y, dhe 29 bashkėtingėllore: B, C, Ē, D, Dh, F, G, Gj, H, J, K, L, Ll, M, N, Nj, P, Q, R, Rr, S, Sh, T, Th, V, X, Xh, Z, Zh.


Alfabeti modern, i vendosur nė Kongresin e Manastirit nė vitin 1908, ėshtė i bazuar nė atė Latin , te cilin e kan vendosur atdhetaret e medhenj shqiptar nga gjithe viset shqiptare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Alfabeti dhe gjuha shqipe `
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
hacking-ks :: Argėtim ne hacking-ks.. :: Kultura Shqiptare-
Kėrce tek: